symetra symetra
Publikované v kategóriiTipy a triky

Odhaľujeme tajomstvá čiarových kódov

Viete, aké informácie sa môžu skrývať v čiarovom kóde? Absolvovali sme odborné školenie GS1, aby sme to zistili.

GS1 je jedna z tých spoločností, o ktorých bežný človek nikdy nepočul – pritom ich práca ovplyvňuje a uľahčuje životy nás všetkých. Táto nezisková štandardizačná organizácia dohliada na poriadok v čiarových kódoch – spravuje vývoj, údržbu a zavádzanie globálnych štandardov. Cieľom je štandardizácia, vyššia efektivita a prehľadnosť celého logistického reťazca – až kým sa finálny produkt dostane ku koncovému zákazníkovi v maloobchode.

Práve u GS1 sme dvaja – Pavol Ondruška a Martin Klepáč – za Symetru absolvovali na mieru šité odborné školenie. Našim cieľom bolo pochopiť problematiku čiarových kódov a GS1 štandardov v logistike – aké kódy sa kedy používajú a prečo. Po školení je nám jasné čo je to GTIN, GLN či SSCC, ako aj iné GS1 identifikátory, štandardy a atribúty.

Čiarové kódy v Odoo

Odoo umožňuje používať GS1 nomenklatúru pre čiarové kódy, a teda priamo nasadzovať medzinárodné štandardy aj u našich klientov. Vieme už nielen to, ako má vyzerať paletový štítok, ale aj ktoré informácie sú na ňom vyžadované, prečo sú tam a ako sa tam dostanú.

Veľa závisí od konkrétnych potrieb obchodných partnerov, ale vďaka štandardom GS1 je možné dostať všetky potrebné informácie o produkte do jedného jediného čiarového kódu. Teda, ak ho viete správne poskladať.

Čo nás čaká v najbližších rokoch

Trendom v nasledujúcich rokoch bude prechod z 1D (klasické čiarové) na 2D kódy. GS1 DataMatrix je aktuálny štandard pre 2D kódy, kde vieme do jedného malého „QR“ kódu poznačiť všetky informácie o produkte – GTIN, šarža, dátum spotreby, atď. Nemalou výhodou je aj rozmer samotného kódu, čo ocenia napríklad zákazníci, ktorí chcú prejsť z A5 formátu paletového štítku na formát A6 a ušetriť nemalé náklady na tlač štítkov.

V maloobchode nás čaká zmena, ktorá spôsobí malú revolúciu – ako na strane predajcov, tak aj na strane zákazníkov. Do roku 2027 sa plánuje prechod celého retailu na štandard GS1 DigitalLink, ktorý má nahradiť klasické EAN-13 čiarové kódy. Ale o tom viac nabudúce!


Pavol Ondruška

Pavol Ondruška

Business Developer

Popri štúdiu v Dánsku som stážoval vo viacerých startupoch a naberal medzinárodné skúsenosti. Zakotvil som v logistike a postupne som sa vypracoval z dispečera v rodinnej firme na manažérske pozície vo veľkých korporáciách. Svoje skúsenosti a prehľad vo viacerých oblastiach dnes zúročujem pri zjednodušovaní firemných procesov pomocou Odoo.


Ďalšie články

Odoo 16 má stále čo ponúknuť, aj keď už máme 17-ku

Referencie 16.4.2024

Odoo 16 má stále čo ponúknuť, aj keď už máme 17-ku

Pre dosiahnutie úspechu vo svojom biznise je neraz kľúčové mať dobrých partnerov a my v spoločnosti Symetra sa neustále snažíme zlepšovať a poskytovať vám kvalitné služby. Práve preto som sa stal držiteľom oficiálnej certifikácie ERP systému Odoo 16.

Späť na blog