symetra symetra
Publikované v kategóriiEventy

6 postrehov z konferencie Odoo Experience 2023

Od 8. do 10. novembra sa v Bruseli na výstavisku Brussels Expo konala konferencia Odoo Experience 2023. Ako Odoo partner pre Slovensko a Českú republiku sme tam, samozrejme, nemohli chýbať. Už tradične sa na konferencii oznamujú najčerstvejšie Odoo novinky a my sme Vám pripravili prehľad toho najdôležitejšieho.

O bohatý odborný program sa postarali profesionáli, vďaka ktorým odznelo viac ako 350 prednášok. Na výstavnej ploche o pozornosť návštevníkov súperilo viac ako 120 vystavovateľov. Odoo Experience 2023 potvrdila trend rastu ako v odvetví ERP, tak aj samotného Odoo a prilákala viac ako 15000 návštevníkov. Výrazne tak prekonala predchádzajúci ročník.

symetra na odoo experience 2023
Na Odoo experience 2023 sme mali trojnásobné zastúpenie.

Odoo 17 v znamení používateľského komfortu

Najväčšou novinkou konferencie bolo predstavenie novej verzie tohto svetovo najpopulárnejšieho open source ERP systému. Prezentácia Odoo 17 bola súčasťou hneď úvodnej prednášky. Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Odoo, Fabien Pinckaers, na pódiu poskytol súhrn všetkého, čo sa za posledný rok urobilo pre vydanie novej verzie.

Hneď po privítaní účastníkov prezradil, čo je leitmotívom verzie 17. Vylepšuje mnohé oblasti, ale Fabien vyzdvihol najmä používateľskú prívetivosť. Bez ohľadu na to, kto Odoo používa, mal by byť pri práci s platformou čo najviac efektívny.

Neskromne priznal, že v oblastiach použiteľnosti a výkonu je Odoo medzi najlepšími na trhu, ale stále vidí aj priestor na zlepšenie. A práve na to sa chcú v Odoo zamerať. Zoznam zmien, noviniek a vylepšení v Odoo 17 je naozaj rozsiahly a vydá aj na samostatný článok. Dnes by som chcel vypichnúť aspoň niekoľko z nich.

Industry – jedna z najzásadnejších noviniek

Jednou z najzaujímavejších noviniek v rámci novej verzie Odoo je Industry modul. Tento modul je súbor aplikácií, konfigurácií a údajov, ktoré sú vhodné pre konkrétnu oblasť podnikania, ako sú napríklad advokáti, poistenie, nehnuteľnosti a iné. Neobsahuje Python kód a môže byť nainštalovaný v SaaS (softvér ako služba) databázach.

Súčasťou verzie Odoo 17 je 10 modulov pre oblasti podnikania: Právna kancelária, Bar a salónik, Kaderníctvo, Certifikácia, Predajca softvéru a ďalšie.

Prednáška o moduloch verzie odoo 17 na konferencii Odoo experience 2023
K odoo modulom pribudli po novom moduly Industry. Na konferencii ich ohlásil Fabien Pinckaers.

 

Ak sa Industries podchytia správne zo strany nielen Odoo, ale aj partnerov, môžu ešte viac zjednodušiť nasadzovanie Odoo ako podnikového riešenia. Taktiež to môže extrémne zjednodušiť prvú skúsenosť používateľov so systémom. A to aj manažérov alebo majiteľov spoločností, ktorí sa v IT oblasti necítia byť úplne doma a hľadajú nové riešenie pre svoju spoločnosť.

Vyšší výkon, lepšia responzívnosť

Mnohých klientov určite poteší aj zlepšenie celkového výkonu v rámci novej 17-ky. Tá je rýchlejšia a responzívnejšia ako predchádzajúce verzie. Systém platformy bol optimalizovaný na spracovanie väčších objemov dát. Vďaka vyššej rýchlosti spracovania dát a lepšiemu výkonu databázy môžu teraz podniky očakávať zlepšený celkový výkon systému a skrátenie čakania.

V praxi to znamená, že aj keď sa vaše podnikanie rozširuje a objem vašich dát zväčšuje, Odoo 17 bude naďalej poskytovať vynikajúci výkon a zabezpečí hladký priebeh vašich operácií. To všetko vďaka tomu, že v Odoo jednoducho prepracovali kód systému. Zmeny sa pritom udiali ako na strane klienta, tak aj na strane servera. Už len spustenie Odoo 17 so všetkými aplikáciami je v porovnaní s verziou 16 rýchlejšie o 42 %. To všetko pri pridaní množstva nových funkcií a zlepšení zabezpečenia.

Vyššiemu výkonu platformy pomáha profiling. Odoo integruje svoj nový profiling nástroj, ktorý je súčasťou používateľského rozhrania a je dostupný v komunitných verziách. Hoci samotný nezvyšuje výkon, môže byť veľmi užitočný pri hľadaní problémov s výkonom a identifikácii časti programu, ktorá je za ne zodpovedná.

Odvážny, moderný a hravý brand

Ako som už spomenul, Odoo v novej verzii 17 prináša množstvo noviniek a vylepšení prakticky v každej oblasti. Takto chcú platformu odteraz priblížiť používateľovi a špecifickým potrebám, ktoré sa v jeho podnikaní vyskytujú. To je základ, od ktorého sa bude odvíjať aj postavenie Odoo partnerov, a zároveň aj základ nového smerovania platformy.

Vízii zmien zodpovedá aj nový branding, ktorý je teraz odvážnejší, hravejší a modernejší. Budete sa s tým stretávať prakticky neustále, a je to badateľné nielen vo väčších dizajnových zmenách, ale aj v detailoch v rámci samotného rozhrania. Osobne sa mi rebranding páči. Pôvodný dizajn a vizuálna identita tu s nami boli už dlho a za tie roky neboli úplne konzistentné. Navyše teraz Odoo pôsobí naozaj hravo, čo v dnešnej dobe plnej napätia vnímam len a len pozitívne.

Nové aplikácie pre rôzne potreby

Odoo v novej verzii ponúka aj integráciu ďalších aplikácií, ktoré môžu byť užitočné pre mnohých používateľov a nezáleží pri tom na veľkosti vášho biznisu. Každému dokáže veľmi dobre poslúžiť integrácia populárnej aplikácie WhatsApp, čo je bezplatná multiplatformová aplikácia na posielanie správ a hovory, ako hlasové, tak aj video. Vďaka tejto integrácii dokážete komunikovať so zákazníkmi priamo cez Odoo.

WhatsApp je príkladom aplikácie, ktorá môže byť užitočná pre každého. Nájdeme tu ale aj nové aplikácie pre špecifické druhy podnikania. Napríklad Front Desk pomôže hoteliérom a prevádzkovateľom ubytovania. Aplikácia slúži na správu služieb na recepcii, takže vďaka nej môžu používatelia ubytovať a odubytovať hostí, účtovať za ubytovanie a rezervovať izby, či iné miestnosti. Táto aplikácia je teraz taktiež integrovaná v Odoo 17.

Ďalším príkladom aplikácie, ktorú môžete využiť bez ohľadu na to, v akej oblasti podnikáte, je To-do. To-do listy pravdepodobne dobre poznáte v rôznych podobách. Táto aplikácia vám priamo v Odoo umožní priraďovať úlohy jednotlivým zamestnancom a následne aj sledovať ich stav. Ak je nejaká úloha splnená, viete to tam pohodlne poznačiť a posunúť sa na ďalšiu. K úlohám viete pridávať aj spätnú väzbu, ak tam napríklad boli nejaké nedostatky.

Networking na Odoo Exprience

V súčasnosti sa často sa spochybňuje význam klasických konferencií. Ja som ale toho názoru, že eventy, kde stretnete ľudí „live“, majú stále svoje nezastupiteľné miesto. Vďaka Odoo Experience sa jednoducho a efektívne buduje komunita okolo Odoo, a to ako globálna, tak aj lokálna. Aj my sme využili možnosť stretnúť sa s českými kolegami a zahraničnými odborníkmi.

Osobne za highlight celej trojdňovej konferencie považujem stretnutie s Mariom Rodriguezom Gazigliom, ktorý je v Odoo partner managerom pre Slovensko. Spolu sme hlavne diskutovali o smerovaní Odoo a pripravovaných spoločných projektoch. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.

Stretnutie s ​Mariom Rodriguezom Gazigliom na konferencii odoo experience 2023
Stretnutie s ​Mariom Rodriguezom Gazigliom (v strede) na konferencii Odoo Experience 2023.

 

V IT oblasti podnikám už viac ako 12 rokov a za tú dobu sa mi pod ruky dostalo veľa produktov, softvéru a služieb, no musím povedať, že moje prvotné nadšenie a vidina extrémneho potenciálu Odoo spred pár rokov sa vôbec nezmenili. Ba práve naopak. Každú chvíľu sa utvrdzujem v tom, že pojem Odoo sa stane v blízkej dobe buzzwordom tak, ako to bolo napr. pred rokmi s WordPressom.

Jeho potenciál je však oproti WordPressu omnoho väčší, keďže nie je limitovaný iba na webové stránky a e-commerce, ale zahŕňa komplexné aplikácie na riadenie celého podnikania spoločnosti. Nová verzia 17 a ďalšie novinky predstavené na Odoo Experience 2023 systém iba priblížia k naplneniu tohto potenciálu.


Martin Bačo

Martin Bačo

CEO

V roku 2011 som založil herné štúdio, ktoré narástlo do softvérovej spoločnosti s vyše 30 zamestnancami. Riadil som desiatky projektov od webových aplikácií, až po digitalizácie podnikov rôznych veľkostí. Pred pár rokmi som objavil odoo. Odvtedy pred zákazkovým vývojom softvéru preferujem nasadzovanie tohto jedinečného open source produktu.


Ďalšie články

Čo priniesla Odoo Roadshow Bratislava 2024

Eventy 28.5.2024

Čo priniesla Odoo Roadshow Bratislava 2024

Pre celú Odoo komunitu na Slovensku je Odoo Roadshow udalosťou roka. Ak ste sa nestihli zúčastniť alebo si chcete pripomenúť ročník 2024 v Bratislave, prečítajte si náš blog, v ktorom sme zhrnuli všetko podstatné.

Späť na blog