symetra symetra
Publikované v kategóriiTipy a triky

Verzia Odoo 17: čo prináša a aké možnosti otvára

Ak chcete so svojím biznisom rásť, potrebujete k tomu tie správne nástroje. Bez komplexných aplikácií, ktoré vám pomôžu so širokým spektrom rôznych úloh, sa dnes už asi nezaobídete. Tieto aplikácie poznáme ako ERP systémy, teda systémy určené na plánovanie podnikových zdrojov. Medzi najprogresívnejšie patrí platforma Odoo, ktorá sa nedávno dočkala novej verzie 17. A práve na ňu sa teraz bližšie pozrieme.

Odoo 17 je už síce tu, no to ešte neznamená, že tým to skončilo. Podobne ako aj pri predchádzajúcich generáciách, vydanie novej verzie je v podstate len začiatok. Postupne sa aj do nej budú pridávať novinky, vylepšovať funkcie aj výkon. Používatelia sa budú učiť, ako z tejto platformy vyťažiť čo najviac. Už teraz ale vieme vyzdvihnúť niekoľko hlavných oblastí, kde nová verzia výrazne prekonáva svojho predchodcu.

Nový dizajn a používateľsky prívetivé prostredie

Používateľský komfort je jednou z kľúčových vlastností každého systému. Koniec koncov, čo by ste mali z toho, že nejaký systém dokáže robiť kvantum vecí, ak sa v ňom ťažko pracuje a náročne orientuje. Odoo sa na používateľský komfort sústredilo vždy. S novou verziou ho ale posúva na novú úroveň. Prepracované používateľské rozhranie v novej verzii Odoo 17 vychádza z novej vizuálnej identity Odoo. Jej základom je práve odvážny, moderný a hravý dizajn.

Pôvodný dizajn a vizuálna identita tu s nami boli už dlho. Fialová farba sa z nového dizajnu vytratila, a ten teraz predstavuje všetko, za čím si odoo stojí – je čistý, ale vzrušujúci, intuitívny, ale zábavný a vaše pracovné dni budú vďaka nemu veselšie. Na výber máte svetlú aj tmavú tému, aby ste si vybrali takú, ktorá je vašim očiam príjemnejšia v aktuálnych svetelných podmienkach.

V odoo vedia, že používatelia si systém radi personalizujú. Mimoriadne zaujímavým doplnkom je preto možnosť úplne prispôsobiť domovskú stránku zmenou usporiadania ikon aplikácií. To vám dáva jedinečnú slobodu prispôsobiť si pracovnú plochu podľa vlastných preferencií.

Prepracované možnosti vyhľadávania

Na prepracované a komfortnejšie používateľské rozhranie nadväzuje úplne prepracované pokročilé vyhľadávanie. Nová funkcia so sebou prináša obrovské zmeny, z ktorých budete vy ako používatelia ťažiť.

Vo verzii odoo 17 si môžete jednoducho prispôsobiť a vytvoriť vlastné filtre na efektívnejšiu správu údajov a zúženie výsledkov vyhľadávania. To so sebou prináša rýchlejšie a presnejšie výsledky, ktoré dokonale vyhovujú potrebám vašej firmy. Pri úprave existujúceho filtra ušetríte aj kliknutia myšou.

Zmeny sa môžu niekedy zdať kozmetické, ale výsledkom je citeľné zlepšenie používania a ušetrený čas. Teraz môžete napríklad vyhľadávať vo viacerých aplikáciách a moduloch súčasne.

WhatsApp a odoo

Spätná väzba používateľov je neraz kľúčová pri ďalšom vývoji platformy a Odoo 17 to dokonale ilustruje. Používatelia volali po integrácii aplikácie WhatsApp na komunikáciu a s novou verziou aj prichádza. Aplikáciu pravdepodobne dobre poznáte, v spojení s odoo prináša aj úplne nové možnosti.

V prvom rade môžete prijímať akékoľvek typy správ a reagovať na ne. Vďaka tomu môže byť vaša komunikácia a vzťahy so zákazníkmi lepšie ako kedykoľvek predtým. Ale umožňuje toho oveľa viac. Celý rozsah operácií zahŕňa odosielanie potvrdení objednávok predaja, údajov o preprave, faktúr, platobných odkazov, potvrdení z predajných miest, pripomenutí udalostí či vstupeniek alebo aj prispôsobených správ zo zobrazenia kontaktov.

Nielen nové aplikácie, ale aj nástup umelej inteligencie

Zaujímavou novinkou je aplikácia Meeting Rooms, ktorá vám umožní zobraziť aktuálne a nadchádzajúce stretnutia plánované v konkrétnej miestnosti. Miestnosť je možné rezervovať aj priamo z režimu zobrazenia, napríklad z tabletu vedľa vchodu do miestnosti.

Front Desk aplikácia zase zjednoduší chvíle, keď niekto navštívi vašu spoločnosť. Cez aplikáciu dokážu kolegovia jednoducho notifikovať tú správnu osobu, či napríklad si vyžiadať kávu.

prehľad aplikácií verzie odoo 17

Aplikácia Notes je po novom prepracovaná do novej podoby To-do. Tá je jednoduchšia a zároveň robustnejšia, čiže výraznejšie pomôže vašej produktivite.

Umelá inteligencia dnes určuje trendy a nechýba ani v odoo 17. Nová verzia integruje populárny nástroj ChatGPT. Vďaka nemu teraz môžete generovať alternatívy pre vaše texty naprieč aplikáciami. Len si predstavte, čo všetko vám to umožní robiť efektívnejšie – články, kampane, emaily … Je len na vás, ako tento mocný nástroj využijete.

Zrýchlenie procesov, zvýšenie výkonu a zlepšenie bezpečnosti

Výraznou novinkou novej verzie je aj zvýšenie celkového výkonu. Možno si to pri používaní ani neuvedomujete, ale aj ERP systémy si vyžadujú dosť výkonu. Čím sú komplexnejšie, tým sú aj náročnejšie. Vďaka optimalizácii kódu teraz pracuje odoo 17 rýchlejšie a responzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Zlepšenie výkonu zabezpečuje plynulejšie a efektívnejšie používanie, čo je pre podniky, ktoré pracujú s veľkými objemami dát, naozaj dôležité.

Vyššiemu výkonu platformy pomáha profiling a Odoo teraz integruje svoj nový profiling nástroj. Ten je súčasťou používateľského rozhrania a je dostupný v komunitných verziách. Hoci profiling samotný nezvyšuje výkon, môže byť veľmi užitočný pri hľadaní problémov s výkonom a identifikácii časti programu, ktorá je za ne zodpovedná. Môže sa použiť na profilovanie súboru požiadaviek relácie používateľa alebo konkrétnej časti kódu.

Odoo 17 je nielen výkonnejšie, ale aj bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým. Keď je veľká časť vašej spoločnosti prepojená s takouto platformou, potrebujete, aby boli všetky vaše dáta v bezpečí. Nová verzia obsahuje niekoľko nových bezpečnostných funkcií na ochranu vašich údajov.

Industry ako nová zbraň Odoo

Ak začínate s odoo, môže byť pre vás trochu náročné, kým si vybudujete databázu, ktorú potrebujete. Platforma obsahuje desiatky rôznych aplikácií a nie všetky pre svoj biznis aj potrebujete. Na riešenie podobných situácií slúži nový Industry modul.

Ide vlastne o súbor aplikácií, konfigurácií a údajov, ktoré sú vhodné pre konkrétnu oblasť podnikania. Spomedzi jednotlivých „Industries“ stoja za zmienku napríklad právna oblasť, poistenie, či nehnuteľnosti. Pritom na výber teraz máte 10 modulov pre takéto oblasti. Z technického hľadiska Industry neobsahuje Python kód a môže byť nainštalovaný v SaaS (software as a service) databázach.

Úlohou tohto modulu je zjednodušiť prvú skúsenosť používateľov so systémom. Je vytvorený tak, aby s ním dokázali pracovať aj ľudia, ktorí nie sú zbehlí v IT sfére. Pri nasadzovaní odoo vo vašej spoločnosti si tak aplikácie a nastavenia nemusíte vyberať sami, len si jednoducho v zozname vyhľadáte Industry modul, ktorý vám vyhovuje. Následne sa už automaticky nainštalujú správne aplikácie, stiahnu správne konfigurácie a vy môžete pracovať.

Industry moduly sú o užšej spolupráci medzi odoo a klientmi. Ich knižnica sa má postupne s podporou komunity rozrastať. Klienti totiž môžu vytvárať vlastné moduly (bez Python kódu) a tie následne uploadovať na stránku modulov. Odtiaľ si ich potom ďalší používatelia môžu jednoducho stiahnuť a nainštalovať na akúkoľvek Odoo platformu.

Toto všetko je ale iba špička ľadovca

Dnes som sa detailnejšie dotkol piatich oblastí, kde nová verzia Odoo 17 prináša výrazné vylepšenia. Niektoré sú vytvorené pre skúsených používateľov, iné zase preto, aby zjednodušili nasadzovanie odoo ako podnikového riešenia. Je to však len 5 oblastí z mnohých, ktoré nová verzia vylepšuje, rozširuje alebo upravuje.

Oproti predchádzajúcej verzii predstavuje odoo 17 masívny update. Ten rozsah zmien v celej šírke toho, čo odoo ponúka je nebývalý. Súčasťou sú veľké zmeny, ale aj menšie vylepšenia, ktoré si takmer nevšimnete. Všetko sú to ale užitočné detaily.

Na jednej strane to môže byť úplne prepracovaná dochádzka, na druhej zase napríklad skratky pre odoo aplikácie v rámci mobilnej verzie. Nová verzia celkovo prináša stovky a stovky noviniek vrátane lokalizácie, kde bola rozšírená aj tá slovenská. Keď sa máte chuť pátrať po detailoch, pozrite si zoznam všetkého dôležitého, ktorý pripravili v Odoo.

Pri všetkých tých vylepšeniach a zmenách je Odoo 17 len na začiatku cesty. V podstate ešte stále vychádza. A práve preto tu zrejme s nami bude dlho. Za tú dobu sa na  týchto zmenách a novinkách bude ďalej stavať. Postupne, ako si bude nová verzia získavať klientov, bude sa na základe ich spätnej väzby ďalej zlepšovať. A my vás o tom budeme radi informovať.


Martin Bačo

Martin Bačo

CEO

V roku 2011 som založil herné štúdio, ktoré narástlo do softvérovej spoločnosti s vyše 30 zamestnancami. Riadil som desiatky projektov od webových aplikácií, až po digitalizácie podnikov rôznych veľkostí. Pred pár rokmi som objavil odoo. Odvtedy pred zákazkovým vývojom softvéru preferujem nasadzovanie tohto jedinečného open source produktu.


Ďalšie články

Čo priniesla Odoo Roadshow Bratislava 2024

Eventy 28.5.2024

Čo priniesla Odoo Roadshow Bratislava 2024

Pre celú Odoo komunitu na Slovensku je Odoo Roadshow udalosťou roka. Ak ste sa nestihli zúčastniť alebo si chcete pripomenúť ročník 2024 v Bratislave, prečítajte si náš blog, v ktorom sme zhrnuli všetko podstatné.

Späť na blog